انواع بلوک سیمانی و ویژگی های آن

این مطلب به نقل قول از سایت صنعت ساختمان درج شده است.

انواع بلوک سیمانی و ویژگی های آن چیست؟

در این مقاله به شرح انواع بلوک های سیمانی و بلوک بتنی به همراه ویژگی های آنان می پردازیم.

ویژگی های بلوک سیمانی و بلوک بتنی :

انواع بلوک سیمانی و ویژگی های آنها که به شرح زیر است:

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی که مشتکل از مخلوط :

 • سیمان
 • آب
 • شن ریزدانه
 • ماسه
 • سنگدانه های مناسب

در تصویر زیر نمونه ای از این محصول را مشاهده میکنید

استانداردهای ایرانی برای تطبیق ویژگی ها و روش های آزمایش بلوک ها به قرار زیر است:

 • استاندارد شماره ۷۰ : بلوک های سیمانی
 • استاندارد شماره ۲۹۰۹ : ویژگی ها و روش های ارزیابی تیرچه و بلوک سقفیدر برخی موارد تا زمانی که هنوز استاندارد ایرانی تدوین نشده است در مرحله اول استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد (ISO) قابل استناد خواهد بود.

درصورتی که این استاندارد هم وجود نداشته باشد استانداردهای آمریکایی ASTM ، بریتانیایی BS و آلمانی DIN به ترتیب می توانند به عنوان معیار مورداستفاده قرار گیرند.

بلوک های دیواری :

شکل ظاهری بلوک های سیمانی ساده بایستی مکعب مستطیل و کاملا سالم و بی عیب باشد. ضمن اینکه سطوح آن ها نیز قابلیت چسبندگی کافی با اندود و ملات را دارا باشند.
استاندارد ایران شماره ۷۰:

سال ۱۳۵۷ ، بلوک های توخالی دیواری را در انواع :

 • ۴۰×۳۰×۲۰
 • ۴۰×۲۰×۲۰
 • ۴۰×۱۰×۲۰ سانتی متر

تقسیم بندی نموده است.

مجموع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح بخش های توپر را بیش از پنجاه درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده و کمترین ضخامت جداره ها و پوسته بیرونی بلوک های کوچک را ۳ سانتی متر و بلوک های متوسط و بزرگ را ۴ سانتی متر مشخص کرده است.

این ابعاد اسمی بوده و سایزهای حقیقی طول و ارتفاع بلوک را یک سانتی متر کمتر در نظر می گیرند که این اختلاف به علت وجود ملات هست.

برای طول ، عرض و ارتفاع بلوک ، به ترتیب :

 • ۳±
 • ۱٫۵±
 • ۱٫۵±

در نظر گرفته شده است.

بر اساس توافقی که بین سازنده و خریدار می تواند صورت گیرد اندازه و ابعاد دیگری نیز علاوه بر این اندازه ها می تواند تهیه گردد.

در استاندارد مزبور ویژگی های شکل ظاهری بلوک , مواد اولیه مصرفی ، طرز ساخت و مراقبت از بلوک ها و خشک کردن آن ها ذکرشده که بایستی توسط سازندگان بلوک ها موردتوجه قرارگرفته و رعایت شود.

بلوک سیمانی

مواد تشکیل دهنده :

مواد تشکیل دهنده در ساخت برای مخلوط بتن لرزیده یک پیمانه سیمان پرتلند و ۳٫۵ پیمانه شن (حداکثر به درشتی نصف ضخامت نازک ترین دیواره بلوک) و ۲٫۵ پیمانه ماسه و ۱۳۰ الی ۱۵۰ لیتر آب است.

حجم آب مصرفی در مورد بتن نلرزیده بیشتر بوده و برابر ۱۶۰ الی ۱۸۰ لیتر می باشد.

مخلوط کردن می تواند با استفاده از دست و یا ماشین صورت گیرد.

اختلاط درصورتی که برای ساخت بلوک با استفاده از وسایل دستی انجام شود ، مخلوط بایستی به مرور و در قشرهای ۵ الی ۷٫۵ سانتی متر در قالب ریخته شده و هر لایه به صورت مجزا کوبیده و فشرده گردد تا قالب به شکل کامل پر گردد و بعد سطح قالب با استفاده از ماله صاف و یکنواخت گردد.

درصورتی که ساختن بلوک به وسیله وسایل مکانیکی صورت می گیرد باید سطح پر شدن قالب تا ارتفاع معینی از سطح نهایی بالاتر باشد , سپس مخلوط بعدازاینکه لرزانده شد ، کوبیده و صاف گردد.

پس ازاین که قالب گیری صورت گرفت بایستی بلافاصله بلوک ها از قالب جدا شده و بر روی صفحات زیر بلوکی (پالت) به مکان مناسبی به منظور عمل آوری انتقال داده شوند.

بلوک سیمانی

همچنین

مجتمع تحقیقاتی- تولیدی ایران فریمکو بلوک‌های دیواری و سقفی را مطابق با استانداردهای ملی ایران به شماره‌های ۱-۷۰، ۲-۷۰ ، ۷۷۸۲ و ۲-۲۹۰۹ و به دو صورت باربر و پوکه‌ای (سبک) و در ابعاد مختلف تولید میشوند. رده مقاومتی بتن مصرفی در بلوک‌های باربر، C20 و عیار سیمان مصرفی ۳۰۰ کیلوگرم در مترمکعب می‌باشد.

برای دستیابی به مقاومت متناسب با توجه به حدود تعیین شده در استانداردهای ملی ایران در خصوص بلوک‌های بتنی و پوکه‌ای، بتن‌ تولیدی به صورت مرطوب و با اسلامپ صفر (۰٫۳<  )  با روش ویبره توام با فشار متراکم می‌شوند.

لینک منبع نوشته : https://sanatesakhteman.ir/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a8%d9%84%d9%88%da%a9-%d8%b3%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%88-%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 1 =